Příběh nejslavnějšího přechodu pro chodce

Londýn nabízí turistům celou řadu historicky cenných památek a kulturních institucí. Ukrývá však také místa, která nemají svou mystiku úplně pro každého. K takovým patří i na první pohled nenápadný přechod pro chodce v ulici Abbey Road v londýnské čtvrti St. John’s Wood, kde se nachází nahrávací studio, o jehož věhlas se zasloužila celá řada slavných hudebních hvězd.

Přechod proslavila skupina Beatles, která se rozhodla pojmenovat své předposlední společné album z roku 1969 prostě a jednoduše „Abbey Road“ – na počest místa, kde nahráli většinu svých řadových desek. Upustili tak od původního nápadu nazvat album „Everest“ – možná i proto, že cesta do Himalájí se jevila podstatně náročnější než vyběhnout ven na ulici před nahrávací studio. Fotograf Ian Macmillan, který je autorem obalu alba, měl sotva deset minut na to, aby stvořil fotografii, která navždy vstoupila do dějin populární hudby.

Aby mohl snímek vzniknout, musela policie na chvíli zastavit dopravu. Auto, které na slavné fotografii parkuje před přechodem, původně na snímku vůbec nemělo být. Jednalo se o Volkswagen Beetle, patřící člověku, který bydlel v bytě naproti studiu. Majitele auta se však nepodařilo sehnat a přesvědčit jej, aby si přeparkoval. Snímek se stala nejen jedním z nejikoničtějších obalů desek, ale mimo jiné také jedním z těch nejčastěji parodovaných. O zparodování se pokusili například Red Hot Chilli Peppers, animovaná rodinka Simpsonových nebo sám Paul McCartney.

Na sklonku roku 2010 byl přechod pro chodce vyhlášen britskou kulturní památkou a označen za symbol světového věhlasu skupiny Beatles. Na jeho místo se každoročně sjíždějí fanoušci z celého světa, aby se mohli vyfotit ve stejné póze, jako kdysi nejslavnější kapela všech dob. Obyčejný přechod pro chodce v severním Londýně si uchoval své kouzlo, přestože od toho srpnového dne roku 1969, kdy byla fotografie pořízena, uběhla spousta let. A stačilo k tomu tak málo – aby John, Paul, George a Ringo přešli jednu obyčejnou londýnskou ulici. Kdoví, jak by to dopadlo, kdyby se nakonec přecejen rozhodli vyrazit do Himalájí…

Tip Zlatých Slev: Vydejte se s námi do Londýna! Využijte těch nejlepších slev na  Londýn se slevou.