Hračky, které přežily svou dobu

Hrajete si rádi? Pojďte s námi u příležitosti zítřejšího Dne dětí zavzpomínat, jaké hračky jsou už léta stálicí na seznamu dětských přání a s kterými si občas rádi hrajeme i my dospělí...  

Lego

Objevit pod vánočním stromkem stavebnici Lego si svého času přálo asi každé dítě. Přestože největší lego „boom“ už je nejspíš za námi, tato hračka se stále těší obrovské popularitě a pravděpodobně z módy nikdy nevyjde. S nápadem automaticky spojitelné lego-kostky přišel chudý dánský tesař Ole Kirk Christiansen.

Nová hračka se zpočátku nesetkala s příliš velkým ohlasem – teprve v 50.letech byly kostičky po technické stránce vylepšeny a získaly podobu, jakou známe dnes. A co vlastně název "Lego" znamená? Jedná  se o zkratku dvou dánských slov "leg godt", která můžeme přeložit jako "dobrá hra". Výstižné, že?

Tip Zlatých Slev: Jednodenní výlet do Legolandu pro malé i velké fanoušky Lega se slevou až 44%: Legoland se slevou.

Rubikova kostka

Kdo by neznal Rubikovu kostku – mechanický hlavolam, který se stal fenoménem přelomu 70. a 80. let! Vynalezl jej v roce 1974 maďarský sochař a architekt Erno Rubik. Časem vznikla řada různých variant a modifikací, nicméně klasický model Rubikovy kostky zůstává dodnes tím nejoblíbenějším a najde se jen málo českých domácností, ve kterých by se nevyskytoval alespoň jeden kousek. Hlavolam lze vyřešit mnoha způsoby, které se liší především průměrným počtem tahů potřebných ke složení.

Tip Zlatých Slev: Klasická kostka už vás nudí? Výzva pro vás - originální sudoku kostka jen za 149Kč: hračky se slevou.

Puzzle

Skládání obrázků z miniaturních dílků baví malé i velké na celém světě. První skládačku puzzle vyrobil londýnský rytec a kreslíř map John Spilsbury v roce 1760. Spilsbury nalepil jednu ze svých map na tvrdé dřevo a truhlářskou pilkou vyřezal jednotlivé země. Vyrobil tak vzdělávací hru, která sloužila jako učební pomůcka zeměpisu pro anglické děti. 

Název puzzle pravděpodobně pochází z angličtiny, kde toto slovo označuje jakoukoli skládačku, i v přeneseném smyslu slova. Na konci 19. století byly představeny první puzzle z kartónu, které byly určeny hlavně dětem. 

Tip Zlatých Slev: Už jste někdy zkoušeli skládat 3D magnetické puzzle? Mrkněte na hračky se slevou.